NASZA POLITYKA ŚRODOWISKOWA

   

Około trzydziestu lat temu rozpoczęliśmy nasze codzienne rejsy, udostępniając i popularyzując miejsca o wyjątkowych walorach przyrodniczych, objęte ochroną w ramach sieci NATURA, które wcześniej były zarezerwowane dla nielicznych.

Na przestrzeni lat te ukryte ziemskie raje zostały odkryte, uczyniły regiony, do których należą, znanymi na całym świecie, zapewniły tysiącom greckich i zagranicznych turystów niezapomniane wakacyjne przeżycia, przyczyniły się do rozwoju gospodarczego regionów i promowały grecką turystykę.

Z szacunkiem i miłością podchodzimy do naszych wyjątkowych destynacji i z należnym uznaniem traktujemy regiony, w których działamy. Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) to jedna z naszych najważniejszych zasad i zobowiązanie, które kieruje naszym rozwojem. W ramach tego wdrażamy m.in. następujące działania:

W sezonie turystycznym zatrudniamy około 200 pracowników, niemal wyłącznie lokalnych mieszkańców.

Zakupy i zaopatrzenie realizujemy na rynku lokalnym.

Sponsorujemy inicjatywy społeczne, kulturalne, sportowe i inne. Aktywnie uczestniczymy w działaniach organizowanych przez różne podmioty na rzecz sprzątania, ochrony, promocji dziedzictwa historycznego i kulturowego oraz prowadzenia badań naukowych w odwiedzanych przez nas miejscach.

Nasze statki posiadają certyfikaty zapobiegania zanieczyszczeniom ściekami (PPPRL) i ropą naftową (PPPRP).

Do malowania naszych statków używamy certyfikowanych, ekologicznych farb.

Posiadamy dokument zarządzania odpadami stałymi zgodny z MARPOL 73/78 (Międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki) – jednym z najważniejszych światowych porozumień dotyczących ochrony środowiska morskiego.

Stosujemy przyjazne dla środowiska środki czyszczące i detergenty.

Kupujemy produkty w dużych, zwrotnych opakowaniach.

Zastępujemy tradycyjne żarówki energooszczędnymi.

Recyklingujemy baterie okrętowe we współpracy z AFIS. Pojemniki na zużyte baterie znajdują się także w naszych biurach.

Większość naszych statków wyposażona jest w biologiczne oczyszczalnie ścieków. Ścieki ze statków bez takiego systemu są przekazywane certyfikowanym firmom zajmującym się gospodarką odpadami.

Segregujemy odpady na statkach i w biurach, aby umożliwić ich późniejsze ekologiczne przetworzenie i recykling.

Zrezygnowaliśmy z plastikowych kubków, mieszadełek i słomek, zastępując je produktami z naturalnych, nadających się do recyklingu materiałów. Zbieramy również plastikowe zakrętki z butelek z wodą i napojami, które przekazujemy Greckiemu Czerwonemu Krzyżowi w Kissamos (Chania) w celu ich dalszego wykorzystania.

Godziny przypływów naszych statków są planowane tak, aby uniknąć obecności zbyt wielu osób w danym miejscu jednocześnie.

Czas pobytu pasażerów w odwiedzanych miejscach jest możliwie najkrótszy: ok. 2 godziny na Gramvousa, 2,5 godziny na Balos i 3 godziny na Chrissi.

Informujemy naszych klientów o każdym miejscu docelowym, aby lepiej poznali i docenili odwiedzane lokalizacje, a także przekazujemy konkretne instrukcje za pomocą następujących środków:
a. Na naszej stronie internetowej (www.cretandailycruises.com) dostępne są w siedmiu językach (grecki, angielski, niemiecki, francuski, włoski, polski i rosyjski) informacje historyczne i przyrodnicze (flora i fauna), a także wskazówki ekologiczne.

b. Oferujemy naszym klientom bezpłatny, szczegółowy przewodnik audio po rejsie do Balos i Gramvousa w czterech językach (grecki, angielski, niemiecki, francuski).

c. Na wszystkich naszych statkach, po przybyciu do każdego miejsca, z głośników ogłaszamy w sześciu językach następujący komunikat: „Prosimy, z szacunkiem dla tego pięknego miejsca, unikajcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz zbierania muszelek i roślin. Prosimy, nie zostawiajcie po sobie śmieci – zabierzcie je ze sobą z powrotem na statek.”

Odpowiedzialne zarządzanie środowiskiem i zrównoważony rozwój odwiedzanych przez nas miejsc to również nasze cele. Jesteśmy obecni zarówno w dyskusji nad racjonalnym sposobem ich osiągnięcia, jak i w ich realizacji.